Sluchadlové centrum

Co je sluchadlo?

Co je sluchadlo?

Sluchadlo je elektronická pomůcka, která se nejčastěji nosí za uchem nebo v uchu. V podstatě se skládá z mikrofonu, sluchátka (reproduktoru) a mikročipu se zesilovačem, a je napájena malou baterií. V posledních 20 letech proběhl velmi rychlý vývoj sluchadlové technologie, který se dá směle nazvat revolucí v této oblasti. Od původních analogových typů sluchadel byla v začátku 90. let minulého století zahájena cesta k digitalizaci sluchadlové technologie a její vývoj obrovsky akceleroval. Díky současnému rozvoji digitální technologie a pokrokové elektronické konstrukci mohou být sluchadla vyráběna tak malá, že jsou ve zvukovodu téměř neviditelná. Přes jejich malou velikost je u nich zachována kvalita reprodukce zvuku, která odpovídá poslechu CD nahrávky.

Počítačové čipy současných sluchadel jsou schopny bez problémů a automaticky účinně potlačovat hluk a zesilovat řeč. Kvalitní mikrofony a jejich počítačem řízený systém, dokážou detekovat směr odkud řeč přichází a i toto se podílí na přesném zpracování řečového signálu. Velkým přínosem je také používání sluchadel na obou uších současně, pokud je to možné. Funkce sluchadla může být navíc pro uživatele výrazně rozšířena pomocí malých, decentních ovladačů.

Sluchadlo sice nemůže svému nositeli zajistit zcela „normální“ sluch zdravého jedince, ale mělo by poskytovat co největší přínos při kompenzaci sluchové vady. Jedná se o kompenzační pomůcku, ne náhradní sluchový orgán.

Mýty o sluchadlech

Existuje ještě hodně nedorozumění, týkajících se používání sluchadel. Mnoho lidí stále věří, že:

  • sluchadla jsou velká a nešikovná
  • neustále pískají
  • nošením sluchadla se postupně může zhoršit sluch
  • potřebují dálkový ovladač stejně velký jako se používá pro ovládání TV
  • mají složité ovládání a údržbu
  • sluchadla mají velkou spotřebu baterií

Naštěstí nic z výše uvedeného není pravda. Nejmenší sluchadla na současném trhu nejsou o mnoho větší než zrnko kávy. Problémy s pískáním při zpětné vazbě byly značně zmenšeny, potlačeny. Většina sluchadel funguje automaticky a jsou individuálně programovatelná pro specifické potřeby toho kterého pacienta. Jejich ovládání je velmi jednoduché. Ovladač nepotřebují. Pokud se pacient rozhodne si ho pořídit (lze u některých typů), jedná se o malé, decentní přístroje, které se hravě schovají v dlani. Údržba ušní vložky a samotného sluchadla je při používání čistících nástrojů dodávaných se sluchadlem také velmi snadná . Spotřeba baterií do sluchadel také klesá. Výrobci se snaží snižovat energetickou náročnost sluchadel, ale musíme si uvědomit, že se jedná o složitý počítačový systém, který určitou spotřebu energie mít musí. Ale při celkem příznivých cenách speciálních sluchadlových baterií, není otázka spotřeby baterií nějak významně finančně náročná.

A to, že nošení sluchadla může zhoršit sluch je hloupost. Při kvalitním výběru a nastavení, které odpovídá zjištěné ztrátě sluchu konkrétního pacienta, toto v žádném případě nehrozí. Je to asi stejná hloupost, jako že dobře vybrané brýle mohou zhoršovat zrak. I z tohoto důvodu probíhá procedura výběru a nastavení sluchadla na odborných pracovištích, která k této činnosti mají speciální oprávnění, atest. Kde je sluchadlový odborník,ORL lékař.

Různé typy sluchadel

V současnosti existují tři hlavní typy sluchadel: závěsná, zvukovodová a kanálová (nitroušní, zcela skrytá ve zvukovodu). Zcela minimálně, a jen od některých výrobců, se vyskytují sluchadla kapesní, která byla v minulosti naopak celkem často k vidění (v éře analogových sluchadel),stejně tak sluchadla brýlová můžeme vidět jen velmi zřídka.Ve speciálních případech se pak používají sluchadla vibrační a v posledních letech pak sluchadla "do kosti".

Závěsná sluchadla (BTE) se skládají z pouzdra z umělé hmoty obsahujícího elektroniku, odkud je veden zesílený zvuk průhlednou plastovou trubičkou do ušní koncovky. Ušní hák závěsného sluchadla je připojen k této trubičce, která ho spojuje s ušní koncovkou vyrobenou na míru (na základě předchozího otisku ucha nositele) nebo továrně vyráběnými koncovkami,. Ty jsou zavedeny do zvukovodu uživatele. Je velmi důležité, aby ušní koncovka dobře „seděla“ a byla správně umístěna ve zvukovodu. Jedině tak maximálně využije uživatel výkon sluchadla a vyhne se akustické zpětné vazbě (pískání). Trubička musí mít také správnou délku a musí být měkká a poddajná. Hlasitost se nastavuje buď automaticky nebo manuálním regulátorem hlasitosti ve formě malé páčky nebo kolečka.Většina závěsných sluchadel má také přepínač „T“, sloužící k zapnutí indukční cívky, určené  pro příjem zvuku přenášeného indukční smyčkou.

Závěsná sluchadla jsou dostupná v široké paletě typů a úrovní výkonu, velikostí, barev. Vysoce výkonná sluchadla pomáhají lidem s těžkými ztrátami sluchu. Sluchadla se směrovými mikrofony usnadňují poslech řeči v hluku pozadí, protože více zesilují zvuk přicházející zepředu než nechtěné zvuky zezadu. Některé modely jsou vybaveny dálkovým ovládáním, sloužícím k výběru různých poslechových programů v různých zvukových prostředích, zatímco jiné modely pracují automaticky.

Zvukovodová sluchadla (ITE). Na rozdíl od závěsných sluchadel jsou zvukodová sluchadla umístěna uvnitř ve zvukovodu a mají pouze jednu část (šálku, mušli), ve které je umístěna elektronika. Šálka se vyrábí na míru podle otisku zvukovodu budoucího uživatele. Tento typ sluchadla je často 100% automaticky řízen, ale u některých modelů je možné nastavit hlasitost manuálně pomocí malé páčky nebo kolečka. Některé mají i směrový mikrofon. Některá mají zabudovanou indukční cívku, některá manuální přepínač poslechových programů. U jiných lze použít miniaturní ovladač k úpravě hlasitosti a přepínání poslechových programů.

Kanálová sluchadla (CIC,IIC) jsou jak je patrné z názvu , umístěna hluboko ve zvukovodu. Navzdory malé velikosti obsahuje tento typ sluchadla elektroniku podle nejnovější technologie a stejné kvality jako u větších modelů. Jsou v uchu téměř neviditelné, zvláště typy IIC. Proto prakticky nikdo nevidí, že nosí uživatel sluchadlo. Umístění CIC sluchadel hlouběji ve zvukovodu má určité přirozené akustické výhody. Zmenšují problémy s hlukem větru, usnadňuji telefonování tím, že umožňuji používání normálního sluchátka a také pomáhají při určení směru, ze kterého zvuk přichází. CIC či IIC sluchadla jsou obvykle plně automatická a nemají prostor pro žádné přídavné manuální ovládací prvky. Lze u některých typů zabudovat indukční cívku, u některých typů pak lze použít miniaturní dálkový ovladač, s jehož pomocí lze ovládat hlasitost sluchadla a případně volit poslechový program.

Ačkoliv Vám sluchadla nemohou vrátit původní sluch, mohou co nejlépe využít Váš zbývající sluch.Mohou Vás vrátit zpět do aktivního života, kdy se nemusíte neustále soustředit na slyšení.

O možnostech sluchadel a dalších pomůcek, které mohou nedoslýchavým významně usnadnit život se informujte u Vašeho sluchadlového odborníka, u Vašeho ORL lékaře.